افرادی که از بودن در جمع خانواده احساس رضایت دارند کمتر معتاد می‌شوند

افرادی که از بودن در جمع خانواده احساس رضایت دارند کمتر معتاد می‌شوند

پژوهشگر حوزه اعتیاد می‌گوید: برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی توسط جوانان و نوجوانان، هیچگاه نباید صبر کرد تا آنان با چنین مشکلاتی درگیر شوند و بعد اقدام کرد بلکه هوشیاری همیشگی والدین کلید مقابله با اعتیاد است.

به گزارش سایک نیوز و به نقل از ایسنا، مهناز باباپور افزود: نوجوانان و جوانانی که ارتباط صمیمانه و نزدیکی با اعضای خانواده خود دارند و از بودن در جمع آنها احساس رضایت و شادی می کنند، کمتر به دنبال مصرف مواد مخدر می روند.

وی با بیان اینکه آموزش ارزش های اخلاقی به فرزندان از راههای پیشگیری اولیه بشمار می رود، اظهار کرد: ارزش‌های پسندیده اخلاقی، رفتارهای مناسب اجتماعی، انتظارات جامعه از یک نوجوان مسئول، اهمیت رشد و بالندگی نوجوان برای پیشرفت اجتماعی که در آن زندگی می کند را باید به آنها آموزش داده شود.

باباپور ، ادامه داد: والدین باید به نوجوانان بیاموزند رعایت آئین نامه‌های انضباطی و قوانین مدونی که در مدارس اجرا می‌شوند، می‌تواند مانع بزرگی برای عدم مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی باشد، اهمیت به نظم و انضباط، داشتن رفتارهای موجه، شیوه تفکر سالم از نکات ارزشمندی است که باید به آنها یاد داد.

این پژوهشگر اضافه کرد: کودکان و نوجوانان باید بدانند که هرگونه دسترسی به مواد مخدر چه جرایمی به دنبال دارد و چه مجازات‌هایی را باید متحمل شوند، در برابر اجرای مقررات و قوانین حاکم بر خانه، مدرسه و اجتماع، جدی، مسئول و هوشیار باشند.

باباپور ، تقویت عزت نفس، خویشتن داری و اعتماد به نفس را از اقدامات پیشگیرانه در برابر اعتیاد دانست و گفت: والدین باید فرصت‌ها و موقعیت‌هایی را برای فرزندان خود پیش آورند تا او بتواند پیروزمندانه به اهدافشان برسند و آنها را به دلیل توانایی‌ها و استعدادهایشان تشویق و حمایت کنید. این کار کمک می‌کند تا احساس خوبی نسبت به خودشان پیدا کنند.

این کارشناس خاطرنشان کرد: برداشت‌های جوان نسبت به توانایی‌ها و استعدادهایش مهمترین تاثیر را بر عزت نفس او می‌گذارد. هنگامی که والدین درمی‌یابند تجربه‌های دشوار زندگی، اعتماد به نفس و خویشتن‌داری نوجوانشان را تحت تاثیر قرار داده، باید به او کمک کنند تا با انتخاب راه و مسیر درست زندگی، خود را از مواد مخدر در امان نگه دارد.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر، باباپور ادامه داد: گوش دادن به صحبت‌های فرزند، حمایت از رفتارهای مثبت، پسندیده و سالم، توجه کردن به احساسات و عواطف او و پذیرش بی قید و شرط جوانان و نوجوانان به آنها کمک می‌کند تا با ایجاد رابطه‌ای نزدیک و صمیمانه با والدین خود درصدد مقابله با بحران های زندگی برآیند.

وی با بیان اینکه والدین می‌توانند درباره مواد مخدر به نوجوان شان آموزش دهند، گفت: کودکان، جوانان و نوجوانان می‌توانند با استفاده از یادگیری مهارت‌های زندگی و شیوه‌های حل مشکلات، راه‌های مقاومت و استقامت ونه گفتن در برابر مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی را بیاموزند.

 

بیشتر بخوانید

خطر اعتیاد سفید در کمین است

1 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *