منشاء صداهای اسکیزوفرنی، منطقه‌ی خاصی از مغز است.

منشاء صداهای اسکیزوفرنی، منطقه‌ی خاصی از مغز است.

افراد مبتلا به شیزوفرنی معمولاً صداهایی می‌شوند که این علایم می‌تواند نگران‌کننده باشد. اما مطالعه‌ی جدید انجام شده در فرانسه نشان می‌دهد که تحریک نقطه‌ای در مغز چنین بیمارانی ممکن است این توهم‌های شنوایی را تسکین دهد.

این مطالعه شامل ۵۹ بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی بود که ادعا می‌کردند صداهایی را می‌شوند که دیگران نمی‌توانند درک کنند. افراد شرکت‌کننده در این تحقیق به پرسش‌هایی درمورد ماهیت این صداها پاسخ دادند، از جمله این که صداها دوستانه است یا تهدید‌کننده، اغلب شنیده می‌شود یا فقط گاهی اوقات، از درون سر بیمار است و یا از بیرون سر بیمار…

براساس پاسخ‌های شرکت‌کنندگان، به افراد از نظر «توهم‌های شنوایی» امتیاز می‌دادند و امتیازات بالاتر نشان‌دهنده بیمارانی بود که توهم‌های شدیدتری داشتند.

محققان سپس از درمانی با نام «تحریک مغناطیسی فراجمجمه‌ای با فرکانس بالا» یا همان «TMS» استفاده کردند که پالس‌های مغناطیسی را از طریق پوست سر به بدن انسان می‌فرستد. دانشمندان بخش خاصی از مغز را هدف قرار داده‌اند که با درک و تولید زبانی در ارتباط است که در ناحیه‌ای شناخته شده به‌عنوان لوب زمانی است.

بیماران به‌طور تصادفی انتخاب شدند تا درمان TMS یا «sham» که انتظار نمی‌رفت تأثیر داشته باشد را دریافت کنند. هر گروه دو جلسه در روز به‌مدت دو روز تحت درمان قرار گرفتند. حدود ۳۵ درصد از بیماران در گروه TMS واکنش قابل‌توجهی نسبت به درمان نشان دادند، که این نسبت در بیماران گروه sham حدود ۹ درصد بود. پاسخ معنی‌دار به‌صورت کاهش بیش از ۳۰ درصدی در امتیاز توهم‌های شنیداری تعریف شد.

«سونیا دولفوس»، استاد روان‌پزشکی دانشگاه کان فرانسه، در این‌باره گفت: «صداهای شنیده شده می‌تواند نشانه‌ی اختلال اسکیزوفرنی باشد، هم برای بیماران و هم برای نزدیکان بیمار. ما نشان دادیم که درمان با TMS با فرکانس بالا باعث می‌شود تا حداقل در برخی از افراد مبتلا به این اختلال بهبودی ایجاد شود.»

با این حال، او خاطر نشان کرد که تحقیقات بیشتری نیاز است تا تعیین شود که آیا TMS بهترین راه برای درمان این بیماران در دراز مدت است یا خیر؟ این مطالعه ۵ سپتامبر ۲۰۱۷ در کالج اروپایی نوروسایکوفارموکولوژی «ECNP» ارائه شد.

مطالعات قبلی پیشنهاد کرده بودند که TMS می‌تواند توهم‌های شنوایی را در افرادی که مبتلا به اسکیزوفرنی هستند، درمان کند؛ اما آن مطالعات به نسبت مطالعات حاضر دقیق نبود. به گفته دولفوس: «مطالعه‌ی جدید اولین آزمایش کنترل شده برای نشان دادن بهبود در این بیماران با هدف قرار دادن منطقه‌ای خاص از مغز و با استفاده از TMS با فرکانس بالا است.»

«آندریاس مایر لیندنبرگ»، مدیر موسسه‌ی مرکزی بهداشت روان در مانهایم آلمان که در این مطالعه شرکت نکرد، گفت: «این تحقیق متکی بر کار قبلی است که نشان می‌دهد این منطقه‌ی مغز در ایجاد توهم‌های صوتی در اسکیزوفرنی نقش مهمی دارد. اگر چه درصد افرادی که علائم آن‌ها بعد از درمان بهبود یافته بود نسبتاً محدود بود، با این‌حال، TMS علاوه بر بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی، برای بیمارانی که به دارو پاسخ نمی‌دهند هم مناسب است.»

 

منبع : مجله علمی ایلیاد

 

بیشتر بخوانید

از اسکیزوفرنی بیشتر بدانیم!

1 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *