افزایش اعتیاد و افسردگی زنان/نشاط اجتماعی در کشور کم است

افزایش اعتیاد و افسردگی زنان/نشاط اجتماعی در کشور کم است

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شواهد نشان می دهد که شاهد گسترش انواع آسیب های اجتماعی در جامعه و پیدا شدن پدیده های جدیدی مانند افزایش اعتیاد و افزایش مصرف قلیان و سیگار در بین زنان کشور هستیم و این مسائل واقعا جای نگرانی و دغدغه دارد.

 

محمد هادی ایازی افزود: متاسفانه مصرف سیگار و قلیان و مواد مخدر در جامعه و به خصوص در بین دختران جوان افزایش یافته است و این وظیفه رسانه هاست که در این زمینه از روش ها و ابزارهای روشنگرانه خود استفاده کنند و برای فرهنگ سازی و کاهش این پدیده مخرب اقدام کنند.
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: آسیب های اجتماعی و افزایش آن در جامعه در سال های اخیر به یکی از دغدغه های جدی مسئولان کشور در دستگاه های مختلف تبدیل شده است، به طوری که حتی جلسات بررسی این موضوع در حضور مقام معظم رهبری نیز تشکیل شده است و شورای اجتماعی کشور نیز جلسات متعددی را برای پیدا کردن راه حل کنترل این پدیده با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف و روانشناسان، جامعه شناسان و حقوقدانان برگزار کرده است.
ایازی گفت: در وزارت بهداشت نیز کارگروه های مختلف کاهش آسیب های اجتماعی، سلامت روان، سلامت جنسی و نیز کارگروه های مرتبط با خودکشی و امثال آن تشکیل شده است و به دنبال این هستیم که چطور این مسائل را در جامعه مطرح کنیم که از یک طرف انعکاس آن نگرانی ها را در جامعه افزایش ندهد و از طرفی بتوانیم آگاه سازی کنیم تا خانواده ها و جوانان برای مقابله با این پدیده های مخرب هوشیار باشند.
وی افزود: یکی از ابزارهایی که می تواند به این دغدغه و نگرانی مردم دامن بزند، استفاده نادرست از فضای مجازی و وسایل ارتباطی جدید است. در این فضا افراد بدون آگاهی از تبعات انتشار، به راحتی یک کلیپ یا یک خبر نادرست را منتشر می کنند، به عنوان مثال انتشار گسترده کلیپ دختران جوانی که دست به خودکشی زدند یا انتشار اخبار مراحل مختلف شناسایی قاتل و اعدام قاتل آتنا فضای نگران کننده ای را در جامعه ایجاد کرد.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت گفت: وزارت بهداشت در مورد انتشار گسترده و بی حساب و کتاب این نوع مطالب در فضای مجازی نگران است و در این مورد با دستگاه های دیگر نیز مکاتبه کرده ایم که راه حلی برای کنترل انتشار این نوع مطالب خطرناک در جامعه پیدا کنیم ولی راه حل اصلی این است که رسانه ها با فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم، کاری کنند که مردم خودشان احساس مسئولیت کنند و از بازنشر و انتشار این نوع مطاب خودداری کنند.
وی افزود: برقراری نشاط اجتماعی در جامعه یکی از دغدغه های جدی وزارت بهداشت است. در این زمینه قطعا در جامعه مشکل داریم، آمارها نشان می دهد که ۲۳٫۴ درصد مردم دچار مشکلات و اختلالات سلامت روان هستند، ۱۶ درصد زنان و دختران و ۱۲ درصد مردان افسرده هستند، بنابراین باید برای توسعه فضای نشاط و شادی در جامعه همه دستگاه های مسئول و رسانه ها همکاری کنند.

بیشتر بخوانید

2 دیدگاه

 1. سلام. صبح شما با عاقبتی خوش به خیرو سلامت. به بهانه اینکه انشار اخبار ناگواردر فضای مجازی موجب تشویش اذهان عمومی می شود ووضعیت ناامنی را در جامعه ایجادمی کند باید مراقب بود تا اصل اطلاع رسانی درست و به موقع، با رو پوش گذاشتن بر رویواقعیت ها مخدوش نشود!
  اگر وضعیت اقتصادی و اجتماعی مردم خوب باشد هیچ دروغی در فضای مجازی قادر به
  شکل گرفتن نخواهد بود!
  طرح اینکه باید برای توسعه فضای نشاط و شادی در جامعه همه دستگاه های مسئول و رسانه ها همکاری کنند” مسکن موقتی خواهد بود که مشکل اصلی مردم که نا امنی اقتصادی است در زیر لایه های بی خبری را، دفن خواهد کرد و این همان کاری است که تا به حال رواج داشته است وآزموده را آزمودن خطا خواهد بود! چراکه سبب رشد همین چیزهایی خواهد شد که عزیز دلمان! نگران آن هاهستند!
  بهبود شرایط اقتصادی مردم نه در حرف که در عمل، بدون اینکه به دنبال “توسعه فضای نشاط و شادی در جامعه با کمک همه دستگاه های مسئول و رسانه ها وهمکاری آنان باشند، نشاط و شادی به طور طبیعی اتفاق خواهد افتاد ، مردمی که درد اقتصادی دارند وگره کارشان جز با اقتصاد حل و پول دردستگاه ها، حل نمی شود! “فکر توسعه فضای شادی” ترفندی خواهد بودکه به درد همان آدم های از ما بهتران خواهد خورد که نسبت به درد مردم بی حس و بی دردند. ۳۰ / ۸ / ۹۶
  با احترام:
  سید محمد حبیبی- روان شناس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *