حدود ۱۳٫۵ درصد مردم ایران دچار افسردگی هستند

حدود ۱۳٫۵ درصد مردم ایران دچار افسردگی هستند

 دبیر علمی سی و چهارمین کنگره سالانه انجمن علمی روانپزشکان با اشاره به اینکه شیوع افسردگی در ایران بر اساس آخرین مطالعات حدود ۱۳٫۵ درصد است، گفت: از آنجا که علت اختلالات روانپزشکی چندمحوری است، درمان آن نیز چندمحوری محسوب می شود.

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایرنا از انجمن روانپزشکان عمومی ایران، دکتر آرش میراب زاده در آستانه برگزاری سی و چهارمین کنگره سالانه انجمن علمی روانپزشکان درخصوص اختلالات روانپزشکی اظهار کرد: افسردگی یکی از این اختلالات شایع به شمار می رود که امروزه بسیاری از خانواده ها را به طور مستقیم و غیرمستقیم درگیر کرده است.
وی بیان داشت: ۲۳ درصد از جامعه ۱۵ تا ۶۴ ساله ایران دچار یکی از اختلالات روانپزشکی هستند که افسردگی درصدر آن است؛ این آمار اختلاف چندانی با شیوع جهانی آن ندارد.
میراب زاده با اشاره به اینکه بر اساس آخرین مطالعاتی که در ایران انجام شده آمار زنان افسرده حدود ۱۶ درصد و مردان افسرده حدود ۱۰ درصد است، گفت: به طور کلی اختلالات روانپزشکی در زنان ۲۶ درصد و در مردان ۲۰ درصد است.
وی تأکید کرد: البته باید توجه داشت که افسردگی دلایل و ریشه های مختلف جسمی، روانشناختی و اجتماعی دارد؛ ابعاد جسمی شامل تغییر در واسطه های شیمیایی مغز، علل ژنتیک و بیماری زمینه ای همچون مشکلات تیروئیدی، پانکراس، دیابت و فشارخون است.
دبیر علمی سی و چهارمین کنگره سالانه انجمن علمی روانپزشکان تصریح کرد: درمان افسردگی با علل جسمی اصولا نیاز به درمان دارویی دارد ولی علت روانشناختی با انجام مشاوره ممکن است قابلیت درمان داشته باشد.
میراب زاده با بیان اینکه مسائل اجتماعی نیز در بروز افسردگی تأثیر دارد، خاطر نشان کرد: عوامل اجتماعی نیز به عنوان یکی از علل مهم در بروز و درمان اختلالات روانپزشکی نقش دارد و به طور کلی باید توجه داشت که همانطور که علت اختلالات روانپزشکی چند محوری است درمان آن نیز چند محوری محسوب می شود.
وی در پایان گفت: پرداختن به ابعاد معنوی نیز می تواند نقش مهمی در پیشگیری از بروز و درمان انواع اختلالات روانپزشکی داشته باشد.
میراب زاده درخصوص کنگره انجمن روانپزشکان اظهار کرد: امسال تلاش شده همه محورهای روانپزشکی در کنگره توسط روانپزشکان، روانشناسان و سایر رشته های مرتبط مورد بحث و گفتگو قرار گیرد و جدیدترین دستاوردهای علمی نیز برای شرکت کنندگان ارائه شود.
وی افزود: از تمام کمیته های علمی انجمن روانپزشکان ایران درخواست کرده ایم تا موضوعات مختلف مورد نظر را در قالب سخنرانی به اطلاع حاضرین که اعضای تیم درمان روانپزشکان هستند، برسانند. حدود ۱۲۰ مقاله نیز به صورت سخنرانی و ۵۰ مقاله به صورت پوستر ارائه خواهد شد.
دبیر علمی سی و چهارمین کنگره سالانه انجمن علمی روانپزشکان ادامه داد: پژوهش های روانپزشکان جوان که کمتر از ۵ سال از فعالیت حرفه ای آنها گذشته باشد و رزیدنت های روانپزشکی نیز مدنظرقرار گرفته و در صورت ارائه مطلب آنها در کنگره و برگزیده شدن جایزه ای تحت عنوان جایزه ‘استاد دکتر داویدیان’ برای آنها پیش بینی شده است.
میراب زاده گفت: پانل های علمی به صورت پرسش و پاسخ بین اعضای پانل و شرکت کنندگان برگزار خواهد شد همچنین کارگاه های آموزشی مختلف و ارائه سخنرانی ها در قالب سمپوزیوم های علمی مدنظر خواهد بود و سخنرانان و مهمانانی از کشورهای انگلیس، کانادا، آمریکا و آلمان خواهیم داشت.
سی و چهارمین کنگره سالانه انجمن علمی روانپزشکان در روزهای ۲۵ تا ۲۸ مهرماه در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد با حضور اساتید و صاحب نظران داخلی و خارجی برگزار می شود.

بیشتر بخوانید

حدود ۱۳٫۵ درصد مردم ایران دچار افسردگی هستند
5 از 1 رای
telegram2 files

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *